اجتماعی

753
۱۵ حوت ۱۳۹۵
نویسنده: محمدعارف نوری

فساد مالی در آمریت هوانوردی ملکی غزنی

در آمریت هوانوردی ملکی غزنی نیز موریانه فساد مالی رخنه کرده است. پیش از این گزارش‎ها حاکی از وجود فساد مالی در صفوف پولیس محلی و بعضی از ادارت دیگر این ولایت بود. شماری از کارمندان آمریت هوانورد ملکی غزنی مدعی اند که بودجه اداره مذکور از سال ۱۳۹۱ خورشیدی به بعد، توسط آمر این اداره حیف و میل شده است. به گفته آن‎ها، بودجه آمریت هوانوردی ملکی غزنی در بخش‎های قرطاسیه، روغنیات، محروقات و دیگر موارد، از بانک ملی بیرون شده است، ولی نمی‎دانند که این پول‎ها در کجا مصرف شده است. این ادعاها را شماری از اعضای شورای ولایتی غزنی نیز تأیید کرده‎اند.
غلام مصطفا، مدیر بخش هواشناسی آمریتهوانوردی ملکی غزنی، به کلید گفت که احمدپردیس همتوال، مدت چهار سال است که به حیث سرپرست آمریت هوانوردی ملکی غزنی ایفای وظیفه می‎کند. به ادعای او، همتوال با سوء استفاده از صلاحیت‎های وظیفــوی خــود، در طــول این مدت، تمام بودجه اختصاصی آمریت هوانوردی ملکی غزنی را به جیب شخصیاش زده است. غلام مصطفا همچنان مدعی شد که آن‎ها زمستان سال جاری را در اتاق‎های سرد سپری کرده‎اند، در حالی پول محروقات زمستانی دفاتر شان از خزانه دولت بیرون شده است.‎
مدیر بخش هواشناسی آمریت هوانوردی ملکی غزنی افزود: “همتوال در سال ۱۳۹۱ به حیث مامور بالمقطع در آمریت هوانوردی معرفی شد. او گفت که ما را به حیث آمر قبول کنید، ما هم قبول کردیم. او در این مدت، به خاطر مصارف یک ماشین که نمی‎دانم خراب است یا خراب نیست، تقریباً در هر ربع، پنج لک افغانی از بانک کشیده است. ما به خاطر محروقات زمستانی سه خروار چوب برای آمریت هوانوردی ملکی پیشنهاد کردیم، اما او این پیشنهاد را دستکاری کرد و صرفاً ۴۰ کیلوگرام را به قیمت بیش از ۱۷۹ هزار افغانی خریداری کرده است. آمر هوانوردی ملکی، مبلغ پنج و نیم لک افغانی را به خاطر خرید موبل و فرنیچر برای تعمیر خودساخته خودش درخواست داده و در ماه قوس، این مقدار را به دست آورده است. وقتی از او می‎خواهیم که پول محروقات زمستانی ما کجا است، او می‎گوید که من آمر شما هستم، شما چه کاره هستید.”
به گفته وی، آمر هوانوردی ملکی غزنی به خاطر برف‎پاکی میدان‎های هوایی مرکز غزنی و ولسوالی جاغوری این ولایت، نیز مبلغ بیش ۲۵۰ هزار افغانی را از خزانه دولت دریافت کرده است، در حالی هیچ میدان هوایی در غزنی وجود ندارد. غلام مصطفا می‎گوید در زمینه با والی قبلی غزنی نیز صحبت کرده بود، ولی عرض و دادش کارساز تمام نشده است: “ما رفتیم خود والی را دیدیم؛ چون اضافه‎کاری‎های ما را برای پنج ماه بند کرده بودند. برای والی گفتم که او ماهانه شش لک افغانی از بانک بیرون می‎کشد، باید واضح شود که این پول‎ها را در کجا مصرف می‎کند، در حالی تشکیلات اصلاً وجود ندارد. والی در آن زمان امر کرد تا حواله‎جات ما را متوقف کنند.”
در همین حال، حسن‎رضا یوسفی، منشی شورای ولایتی غزنی، نیز اختلاس در اداره هوانوردی ملکی این ولایت را تأیید کرده و می‎گوید در زمینه اسناد کافی را به ریاست څارنوالی استیناف سپرده است. وی با انتقاد از این ریاست می‎گوید با وجودی که یک ماه از سپردن این اسناد به ریاست مذکور گذشته است، هنوز در این مورد هیچ تصمیمی گرفته نشده است. یوسفی به کلید گفت: “آمر هوانوردی ملکی غزنی بارها از خزانه دولت به خاطر خرید بعضی امکانات پول بیرون کرده است، اما هیچ چیزی خریداری نکرده است. او در طول شش ماه تنها یک ماه در غزنی است و اکثر اوقات در دفتر کارش حضور ندارد. مورد دیگر، بحث محروقات زمستانی است که حتا یک سیر چوب هم در جریان زمستان امسال خریداری نکرده است. ما این قضیه را با ریاست څارنوالی استیناف مطرح کرده‎ایم، ولی تا هنوز در این باره تحقیق انجام نشده است.”
اما احمدپردیس همتوال، آمر هوانوردی ملکی غزنی، تمام این ادعاها را رد کرده و می‎گوید که درمورد تمام مصارف اداره‎اش اسناد در دست دارد. همتوال به کلید گفت: “ادعاهایی که صورت گرفته، بی‎بنیاد است و هیچ نوع سند در این زمینه وجود ندارد. اگر می‎گویند در دفتر کارم نیستم، من همیشه در دفترم هستم و حاضری‎ام موجود است. همچنان موبل و فرنیچر خریداری کرده‎ایم و چوب خریده‎ایم و به تمام شعبات چوب توزیع شده است. من تمام مواردی را که آن‎ها ادعا کرده‎اند، با رویت اسناد، رد می‎کنم.”
از طرف دیگر، نیازمحمد نیک‎یار، رییس څارنوالی استیناف غزنی، می‎گوید که دوسیه آمر هوانواردی  ملکی زیر بررسی است و پس از پایان این بررسی‎ها، آن را به محکمه محول خواهند کرد. نیک‎یار به کلید گفت: “قضیه تا حال به نتیجه نهایی نرسیده که به محکمه محول کنیم. دلایل منسوبان آمریت هوانوردی ملکی جمع‎آوری شده و ما فعلاً در حال مستندسازی این دلایل هستیم. به زودی درمورد این دوسیه مطابق قانون تصمیم خواهیم گرفت.”
قبل از این نیز برخی از رؤسای ادارات حکومتی غزنی به اختلاس و سوء استفاده از صلاحیت‎های وظیفوی متهـم و حتــا حـکـم تعـلیـق وظایف آن‎هــا از ســوی لوی څارنوالی صادر شده است. با این حال، هنوز هم دیده می‎شود که شماری از این افراد در وظایف شان باقی اند و به کار شان ادامه می‎دهند. اکنون دیده شود که سرنوشت دوسیه آمر هوانوردی ملکی غزنی چه خواهد شد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد