اجتماعی

1089
۱۰ سرطان ۱۳۹۶
نویسنده: محمداسحق اکرمی

غار یخ

در کنار ده‎ها ساحه و جاذبه توریستی در بامیان، “غاریخ” یکی دیگر از جاذبه‎های توریستی این ولایت است که سالانه صدها نفر را به سویش می‎کشاند. این غار با فاصله ۴۵ کیلومتری از شهر بامیان در دامنه کوه بابا و در دره قازان فولادی موقعیت دارد.
بامیان را سرزمین عجایب و شگفتی‎ها نام کرده‎اند. پیشتر تنها بند امیر، مجسمه‎های بودا، شهرهای غلغله و ضحاک، چهل برج و کوه عروس از جاذبه‎های شگفت‎انگیز در بامیان به حساب می‎آمدند. اما حالا غاریخ نیز به این فهرست افزوده شده است. بی‎ترید برای بسیاری‎ها، ولایت فقیرنشین و کوهستانی بامیان در وجود این همه جاذبه‎های توریستی به سرزمین عجایب می‎ماند.
غار یخ، یک غار طبیعی در دره قازان فولادی است. در فصل بهار و تابستان تیکه‎ها و کنده‎های شفاف یخ از سقف این غار به شکل ستون‎‎های بزرگ و طبیعی آویزان می‎شود. این تیکه‎ها و کندههای ستونی یخ در اثر قطره‎های آبی که از سقف غار فرو‎می‎چکد، تشکیل می‎شود. هوای غار یخ در فصول بهار و تابستان بسیار سرد است. بسیاری از سیاحان با مشاهده سردی هوای غار و همچنان کنده‎های بزرگ یخ در درون این غار، به یاد یخ‎های قطب شمال می‎افتند. اما اگر در فصل زمستان سری به این غار زده شود، هوای آن گرم و ملایم است و سبب آزار کسی نمی‎شود.
محمدعلی، یکی از ساکنان بامیان که برای تفریح به این غار آمده بود، به کلید گفت: “در ماه‎های بهار و تابستان به هر میزانی که هوا گرم شود، به همان میزان سردی هوا در داخل این غار بیشتر میشود، ولی در فصل زمستان که همهجا را برف میپوشاند، داخل این غار بسیار گرم است.”
باشنده‎های محل می‎گویند در داخل غار یخ، یک چاه آب به عمق ۳۰ متر نیز وجود دارد و آب این چاه خیلی سرد و شفاف است. به گفته آن‎ها، این غار آن قدر طولانی است که تاکنون هیچ‎کسی موفق به رسیدن به انتهای آن نشده است. عبدالله برات، شهروند افغان – کانادایی، هنگام بازدید از غار یخ به کلید گفت: “من بیشتر ساحات بامیان را دیده‎ام. در این ولایت، مناظر زیبا و غارهای طبیعی زیادی وجود دارد. معروف‎ترین غارهای طبیعی بامیان که از جاذبه‎های گردشگری برخوردار می‎باشد، غار فریدون در قریه شهیدان است. نام این غار در شاهنامه فردوسی نیز آمده است. همچنان غار متنه‎گک در ولسوالی یکاولنگ و غار لیگان در ولسوالی ورس، از دیگر غارهای طبیعی در بامیان است که جاذبه‎های توریستی آن‎ها فوق‎العاده می‎باشد.”
در فاصله ۵۰۰ متری غار یخ، دو غار مشهور دیگر با نام‎‏های غار خرس و غار آهو نیز وجود دارد. سفرمحمد، یکی از باشندگان محل، می‎گوید در گذشته‎ها در این دو غار خرس‎ها و آهوها زندگی می‎کردند، ولی همزمان با شروع جنگ‎های ویرانگر داخلی در کشور، خرس‎ها و آهوها از این غارها گریخته‎اند. او گفت از آن زمان تاکنون کسی حتا یک حیوان وحشی را هم برای بودوباش در این دو غار مشهور ندیده‎ است.
عبدالرحمان احمدی، سخنگوی والی بامیان – که از غار یخ دیدن کرده است – به کلید گفت که از دیدن این غار بسیار لذت برده است. او افزود در صورتی که میدان هوایی بین‎المللی بامیان اعمار و امنیت راه‎های مواصلاتی این ولایت با ولایت‎های همجوارش تأمین شود، سالانه صدها سیاح داخلی و خارجی از این غار دیدن خواهند کرد. به گفته احمدی، غار یخ یکی از غارهایی در بامیان است که جاذبه‎های فوق‎العاده زیاد برای جذب گردشگر به این ولایت دارد.
اداره ملی محیط زیست، در سال ۱۳۹۴ خورشیدی، کوه بابا را در شمار ساحات حفاظت شده و سومین پارک ملی اعلام کرد. قله‎ شاه فولادی، دره قازان و همین غار یخ همه شامل ساحات حفاظت شده کوه بابا است. در این کوه، صدها گونه از نباتات طبی، حیوانات مختلف‎النوع، پرندگان و مناظر طبیعی خیلی زیبا وجود دارد.
صنعت توریزم در بامیان، پس از زراعت و مالداری، سومین منبع مهم عایداتی مردم این ولایت است. طبق آمارهای رسمی، در سال ۱۳۹۵ تنها از بند امیر، اولین پارک ملی، بیش از ۱۷۰ هزار سیاح داخلی و خارجی بازدید کرده‎اند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد