اقتصادی

972
۲۹ حوت ۱۳۹۵
نویسنده: الهام حسین قاطع

شکایتی که شنیده نمی‎شود

نبود سردخانه و بازار فروش برای محصولات زنان زارع و مالدار در ولایت بلخ، از شکایت‎هایی است که بارها مطرح شده است، ولی تا هنوز به گوش هیچ مقام و نهادی فرو نرفته است. به همین دلیل، احتمال دارد، شعاری که حکومت برای تغییر زندگی و رفاه زنان روستایی مطرح کرده است، در صحنه عمل با بن‎بست جدی مواجه شود. محمداشرف غنی، رییس جمهور، باری در محفلی به مناسبت روز جهانی زنان روستایی در کابل گفت که تغییر در زندگی زنان در روستاها، به‎ویژه زنان زارع و مالدار، در صدر برنامه‎های حکومت او قرار دارد؛ شعاری که حالا شکایت زنان زارع و مالدار بلخ، میان‎تهی بودن آن را به رخ می‎کشد. آن‎ها با طرح این شکایت که برای محصولات زراعتی و حیوانی آن‎ها سردخانه و بازار فروش وجود ندارد، از ضایع شدن این محصولات و به هدر رفتن زحمات شان به شدت نگران اند.
سیما، یکی از زنـان زارع بلــخ، بــه کلیــد گفــت که آن‎ها، بارها از مقام‎های حکومتی خواسته‎اند برای محصولات زراعتی زنان، سردخانه و بازار فروش ایجاد کنند، اما کسی به این خواست شان گوش نداده است. او همزمان افزود که از حکومت برای چندمین بار تقاضا دارد برای نگهداری محصولات زراعتی زنان، سردخانه بسازد و همچنان برای فروش این محصولات بازار ویژه ایجاد کند. سیما افزود که نبود سردخانه و بازار فروش برای محصولات زراعتی، میزان درآمد آن‎ها را کاهش داده و سبب سلب انگیزه زنان از ادامه کار در بخش زراعت خواهد شد.
به همین شکل، حوریه که زارع و مالدار در ولایت بلخ است، نیز از نبود بازار فروش برای محصولات زراعتی و مالداری زنان در این ولایت شکایت دارد. او نیز تقاضای مشابه با سیما دارد و از حکومت می‎خواهد برای نگهداری و فروش محصولات آن‎ها سردخانه و بازار ویژه بسازد. حوریه در گفتگو با کلید گفت: “مشکلات زیاد است. ما در ساحه کار می‎کنیم و می‎بینیم که چه مشکلات در کدام بخش‎ها وجود دارد. زنان هم در بخش سبزیجات و هم در بخش مالداری با مشکلات متعدد روبه‎رو هستند. تقاضای ما این است که برای پروسس لبنیات باید یک شرکت ساخته شود و برای فروش آن بازاریابی شود. این خواست همه زنان است تا زحمات شان هدر نرود.”
با این حال، سراج‎الدین مهربان، رییس زراعت و مالداری ولایت بلخ، می‎پذیرد که نبود سردخانه برای نگهداری محصولات زراعتی و حیوانی در این ولایت، از چالش‎های عمده فراروی دهقانان و مالداران است. مهربان اما افزود که دولت برای نگهداری محصولات نباتی و حیوانی در ولایت بلخ، طرح ساخت سردخانه‎ای با ظرفیت ذخیره پنج هزار تن محصول حیوانی و نباتی در یک وقت را روی دست دارد که با تکمیل کار این سردخانه، مشکلات دهقانان و مالداران، در این بخش، برطرف خواهد شد. وی گفت: “ما چند سردخانه را در نقاط مختلف ولایت بلخ ایجاد کرده‎ایم و یک سردخادنه دیگر با ظرفیت پنج هزار تن نیز زیر کار است. امیدوار هستیم که کار این سرخانه به زودی به پایه اکمال برسد. با احداث این سردخانه، که امید می‎رود بتوانیم محصولات خود را در آن ذخیره کنیم و به موقع آن را به بازار بفرستیم، این مشکلات حل خواهد شد.”
مهربان همچنان بیــان داشــت کــه ریــاست زراعت و مالداری ولایت بلخ، برای پیدا کردن بازار مناسب برای فروش محصــولات نباتــی و حیـوانــی دهقانان و مالــداران، با مــوســسـات مختلف خارجی در حال گفتگو است. او گـفـت: ” ما هر ماه جلسات سکتوری با موسسات بین‎المللی داریم. هدف از این جلسات، ایجاد بازار مناسب برای فروش محصولات نباتی و حیوانی در ولایت بلخ است.”
نبود سردخانه و بازار مناسب برای نگهداری و فروش محصولات دهقانان و مالداران، از مشکلاتی است که همه ساله باعث انتقادات و شکایات دهقانان و مالداران از دولت شده است. دولت اما در برابر این انتقادات همواره شعارهای غیرعملی برای دهقانان و مالداران سر داده و به ساخت سردخانه‎های مدرن و  ایجاد بازار مناسب برای نگهداری و فروش محصولات آن‎ها به طور جدی دست به کار نشده است.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد