اقتصادی

854
۲۰ حمل ۱۳۹۶
نویسنده: الهام حسین قاطع

ساخت باغچه در حوالی خانه

ساخت باغچه در حوالی خانه، طرحی است که دولت به منظور اشتغال زنان و درآمدزایی برای خانواده‎ها در روستاها روی دست گرفته است. این طرح از سوی برنامه ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت اجرا می‎شود. تا هنوز صدها خانواده روستایی از کمک‎های دولت برای ساخت باغچه‎ خانگی، بهره‎مند شده‎اند. در هفته گذشته نیز شش هزار خانواده در زون شمال، زیر پوشش این برنامه قرار گرفتند.
برنامه ملی باغداری و مالداری زون شمال در کمپاین بهاری خود، هفته گذشته، برای شش هزار خانواده، بسته‎هایی را که شامل انواع تخم سبزی و وسایل زراعتی بود، کمک کرد. فهیم جباری، رییس برنامه ملی باغداری و مالداری زون شمال، به کلید گفت که بسته‎های مساعدتی این برنامه به هدف ساخت باغچه‎ خانگی، ایجاد اشتغال برای زنان و درآمدزایی برای خانواده‎ها، توزیع شده است. به گفته او، برای هر زن به نمایندگی از یک خانواده، یک بسته که شامل ۲۰ نوع تخم سبزی و بیش از ۵۰ نوع ابزار کاشت، برداشت و پروسس سبزی می‎شود، توزیع شده است.
هزینه این بسته‎های مساعدتی توسط برنامه ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت پرداخت شده است. جباری گفت که هزینه مجموعی این برنامه در سراسر کشور نزدیک به ۱۸۰ ملیون دالر تعیین شده است.
اما تصمیم دولت برای اشتغال زنان در بخش زراعت تنها محدود به فصل‎های بهار و تابستان نیست، بلکه قرار است باغچه‎ها و سبزی‎خانه‎هایی در فصل‎های خزان و زمستان نیز برای خانم‎ها ایجاد شود. رییس برنامه ملی باغداری و مالداری زون شمال می‎گوید که آن‎ها در نظر دارند بیش از ۵۰۰ سبزی‎خانه جدید را نیز برای اشتغال زنان در فصول سرما در این زون ایجاد کنند.
لیلما دولت‎زی، یکی از زارعان زن در ولسوالی چهاربولک بلخ، از کمک‎های دولت در بخش زراعت به زنان بسیار خرسند است. او می‎گوید در اثر مساعدت‎های دولت، زنان نه تنها از نگاه اقتصادی به خودکفایی رسیده‎اند بلکه خانواده‎های خویش را نیز با فروش محصولات زراعتی شان حمایت مالی می‎کنند. او به کلید گفت: “تمام خانواده‎ها در ولسوالی چهاربولک صاحب زمین هستند و باغچه دارند. در اوایل کسی روش استفاده درست از زمین و باغچه‎های شان را نمی‎فهمیدند. حالا وضعیت تغییر کرده است. وسایلی که در اختیار زنان گذاشته می‎شود و همچنان آموزش‎هایی که به آن‎ها داده می‎شود، سبب بهبود کار آن‎ها در بخش زراعت شده است. زنان امروزه خودکفا شده و سر پای خود ایستاده‎اند. آن‎ها می‎توانند مصارف خانواده‎های شان را به کمک فروش سبزی به راحتی تأمین کنند.”
پروژه توزیع تخم سبزی و وسایل زراعتی برای زنان از سال ۱۳۹۱ به این سو آغاز شده است. پیشتر اما زنان زارع و مالدار، به ویژه در ولایت بلخ، از نبود سردخانه و بازار فروش برای محصولات زراعتی و مالداری شان در این ولایت شکایت داشتند. آن‎ها می‎گفتند به دلیل آن که سردخانه مناسب و بازار فروش مشخص در اختیار ندارند، در بیشتر اوقات، محصولات زراعتی و حیوانی شان یا فاسد شده و یا هم به نرخ ارزان به بازارهای عمومی عرضه می‎شود. دولت هنوز قادر نشده به این نگرانی زنان زارع و مالدار، پاسخ قانع‎کننده ارایه کند. در صورتی که نهادهای مسوول بتوانند در کنار ایجاد باغچه و سبزی‎خانه برای زنان، سردخانه و بازار فروش نیز برای محصولات زراعتی آن‎ها مهیا سازد، پیشرفت قابل توجهی در زندگی اقتصادی آن‎ها رونما خواهد شد.
مسوولان برنامه ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت، ماه گذشته نیز اعلام کردند به هدف بهبود سیستم آبیاری در ولایت‎های شمال، ۳۳۴ مخزن آب اعمار کرده‎اند. عثمان صافی، رییس این برنامه گفت که هزینه مجموعی این مخزن‎ها به ۴٫۳ ملیون دالر می‎رسد که توسط دولت و دهقانان پرداخت شده است. به گفته او، در سراسر کشور، به صورت مجموعی، ۳۸۰ ذخیره آب تأسیس شده که تنها ۲۵ درصد از مجموع مصارف این مخزن‏‌های آب را خود دهقانان پرداخته‎اند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد