اجتماعی

806
۸ جوزا ۱۳۹۶
نویسنده: هارون بشردوست

زندانیان معتاد بی‌توشه نیستند

براساس قانون، انتقال مواد مخدر به داخل زندان جرم است، ولی دسترسی زندانیان در محبس عمومی پروان به انواع مواد مخدر بسیار آسان است. محمدسالمفقیرزاده، مدیر حفظ و مراقبت مستوفیت پروان، می‎گوید با وجودی که مواد مخدر به صورت آشکار به داخل زندان عمومی این ولایت انتقال می‎شود اما ماموران پولیس و مسوولان زندان جلو آن را نمی‎گیرند. او با اشاره به خرید و فروش آزادانه مواد مخدر در داخل زندان عمومی پروان به کلید گفت که هنوز هیچ اقدامی به هدف کوتاه کردن دست زندانیان از رسیدن به انواع مواد مخدر، صورت نگرفته است.
فقیرزاده با متهم کردن مسوولان زندان پروان مبنی بر دست داشتن آن‎ها در انتقال مواد مخدر به داخل زندان گفت: “در محبس، مواد مخدر انتقال و سودا می‎شود؛ این کار را کی می‎کند؟ کسانی که حتا ضابط هستند، بهترین موتر را در اختیار دارند. آن‎ها پول این موتر را از کجا کردند؟ این کار را کسانی می‎کنند که ذیدخل هستند؛ در حکومت و جامعه هم پرنفوذ هستند. امروز کسی که مواد مخدر را قاچاق می‎کند و یا به شکل پرچون می‎فروشد، وقتی دستگیر شد، فردا آزاد می‎شود. تا هنوز کسی به طور جدی در این ارتباط مجازات نشده است؛ اگر کسی مجازات هم شده باشد، بی‎واسطه بوده است.”
معاون والی پروان هم تأیید می‎کنند که زندانیان محبس عمومی این ولایت به مواد مخدر دسترسی دارند. شاولی شاهد اما تصریح می‎کند که مواد مخدر به داخل زندان عمدتاً از طریق کسانی انتقال می‎شود که برای بازدید از زندانیان شان وارد زندان می‎شوند. او گفت: “پایوازان محبوسین وقتی می‎آیند حتا در بین ایزار شان مواد مخدر را می‎آورند. ما فعلاً در حال بررسی این موضوع هستیم؛ در صورتی که بی‎کفایتی، سهل‎انگاری و خیانت مسوولان زندان تثبیت شود، با آن‎ها در چهارچوب قانون برخورد خواهیم کرد.”
اما رییس اداره مبارزه با مواد مخدر پروان می‎گوید که او صحت این موضوع را که گویا مواد مخدر به داخل زندان انتقال می‎شود، تأیید نمی‎تواند. عبدالمنیررحیمی افزود که آن‎ها برای روشن شدن این مدعا تحقیق خواهند کرد. او گفت معتادانی که در زندان پروان به سر می‎برند، توسط پولیس مبارزه با مواد مخدر، هنگام فروش و ترویج مواد مخدر بازداشت شده‎اند.
در همین ارتباط، محمدزمان مموزی، قومندان امنیه پروان، به کلید گفت که قاچاق مواد مخدر به داخل زندان، دور از امکان نیست، ولی آن‎ها تلاش دارند جلو قاچاق مواد مخدر را بگیرند: “ما قبلاً هم از این موضوع اطلاع داشتیم. یک هیأت از مدیریت جنایی و مدیریت مبارزه با مواد مخدر پروان به زندان رفته است تا این موضوع را پیگیری کند. فعلاً این موضوع تحت بررسی است. ما قاچاق مواد مخدر به داخل زندان را یک تخطی می‎دانیم و باید از این کار جلوگیری شود.”
از طرف دیگر، یک نفر از زندانیان با نام رحمت‎الله به کلید گفت که آن‎ها همیشه به انواع مواد مخدر، از جمله چرس، تریاک و شیشه، دسترسی دارند. او گفت که وقتی به پولیس پول داده شود، انجام هر کاری در داخل زندان ممکن می‎شود. رحمت‎الله افزود: “زور پولیس به افراد زورمند نمی‎رسد. فقط کسانی زندانی می‎شوند که غریب و نادار هستند. در همین زندان هم مواد مخدر انتقال می‎شود. دولتی‎ها هم چرس، تریاک و شیشه می‎آورند؛ به شرطی که برای شان پول بدهید. در این زندان ۴۰۰ نفر زندانی اند که ۲۰۰ نفر شان معتاد هستند.”
اما مسوولان زندان پروان دست داشتن کارمندان و محافظان این زندان در انتقال مواد مخدر به داخل زندان را تأیید نمی‎کنند. آن‎ها می‎گویند به دلیل آن که وسایل پیشرفته چک و بررسی در اختیار ندارند، امکان دارد مواد مخدر توسط بستگان زندانیان به داخل زندان منتقل شود. یکی از مسوولان زندان پروان به کلید گفت که هم اکنون ۴۰ نفر در زندان پروان معتاد به مواد مخدر هستند. به گفته او، این افراد، پیش از زندانی شدن، معتاد بوده‎اند.
طبق آمار رسمی، بیش از ۴۰۰ نفر در زندان پروان به سر می‎برند. جرایم و مدت حبس هر کدام آن‎ها متفاوت است.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد