خبرهای داخلی

315
۱۳ قوس ۱۳۹۶
نویسنده: ابدالی

رئیس جمهور: به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهیم از خاک ما علیه همسایه‌ ما استفاده کند

رئیس جمهور غنی بار دیگر تاکید کرده است که او به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهد از خاک افغانستان علیه کشورهای همسایه استفاده کند.

آقای غنی در مورد سفرهای اخیرش به ایالات متحدۀ امریکا، هند، امارات متحدۀ عربی و آذربایجان شام روز یکشنبه در نشستی با اعضای شورای ملی معلومات داد و دستاوردهای این سفرها را با آن‌ها شریک ساخت.

وی افزود که در جریان این سفرها، پیرامون تقویت نیروهای کماندو، تقویت قوای هوایی، همکاری‌های اقتصادی، ترانزیتی و تجارتی با مقامات بلندپایۀ آن کشورها بحث گردیده و نیز موافقت‌نامه‌های همکاری مشترک در سفر با آذربایجان، به امضا رسید.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد که برای نخستین‌بار، تیم خاص روی مسایل اقتصادی ایجاد می‌شود تا در زمینۀ بازاریابی، توسعه زراعت و ابعاد مختلف، طرح‌های بزرگ اقتصادی را ترتیب و تنظیم کند.

وی افزود که سرمایه‌گذاری‌های خارجی را بیمه و سرمایه‌گذاری‌های داخلی خود را انکشاف مزید خواهیم داد.

رئیس‌جمهور غنی، کشور هند را همکار خوب افغانستان دانست و از کمک و همکاری‌های آن کشور در عرصه‌های مختلف به‌ویژه تطبیق پروژه های زیربنایی، قدردانی نمود و نیز بر گسترش مناسبات میان دو دولت تأکید کرد.

رئیس‌جمهورغنی با تأکید گفت: ما هیچ معاهدۀ سری را با هیچ کشوری نداریم و به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهیم که از خاک ما علیه همسایۀ ما استفاده کند، ما منافع مشترک داریم و تلاش می ورزیم تا از روابط اقتصادی هند به نفع انکشاف اقتصاد افغانستان، بهره گیریم.

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری آمده که محمداشرف غنی رئیس جمهور کشور، شام دیروز با رؤسای مجلسین، هیات اداری و اعضای شورای ملی در ارگ دیدار کرد. رئیس‌جمهور کشور از شورای ملی به‌خاطر ارج‌قایل‌شدن به منافع ملی و استحکام وحدت ملی، تشکر کرد.

فقر و بی‌اتفاقی؛ بزرگترین دشمن

رئیس جمهور می‌گوید که پس از ۴۰ سال اکنون ماحول بین‌المللی تغییر کرده و خواست‌های مردم ما که قربانی‌های فراوان داده‌اند، در‌حال عملی‌شدن می‌باشد و درحال حاضر اقدام واحد کار است تا به اهداف خود دست یابیم.

رئیس‌جمهور گفت که بزرگ‌ترین دشمن ما فقر و بی‌اتفاقی است و اظهار امیداری کرد که با مساعی مشترک، فضای ایجاد گردد تا از طریق اجماع، اقتصاد کشور رشد و فقر به‌گونۀ اساسی آن کاهش یابد.

رئیس‌جمهورغنی علاوه کرد، فرصت‌های به‌وجودآمده که ما را به‌سوی شکوفایی سوق خواهد داد، از برکت قربانی ملت و نیروهای امنیتی و دفاعی ما می‌باشد. وی نقش شورای ملی را در همسبتگی بیشتر، اساسی دانست.

رئیس‌جمهور کشور تقویت ارادۀ همکاری و اعتماد را میان قوای سه گانه مهم خوانده از شورای ملی بخاطر تسریع روند تقنینی تشکر کرده گفت: برخی قوانین جهت نشر به وزارت عدلیه فرستاده و شماری از قوانین دیگر نیز توشیح خواهد شد.

رئیس‌جمهور خطاب به آنان گفت:” بدون اساسات قانون، اصلاحات در ساختار دشوار خواهد بود، برای تان ثابت شده‌باشد که من طرف‌دار قانون هستم و براساس قانون رفتار می‌کنم.”

با این حال عبدالرووف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه در صحبتی همکاری میان حکومت و شورای ملی، موثر دانست. وی از حکومت به‌خاطر معرفی نامزدوزیران و تلاش برای تکمیل‌شدن کابینه و نیز توشیح قوانین، تشکری کرده است.

از سویی هم رئیس مشرانو جرگه، سفرهای خارجی رئیس‌جمهور غنی را به خیر و رفاه افغانستان دانسته و نتایج آنرا جهت تقویت زیربناها، توسعه اقتصادی، ترانزیتی و تجارتی در سطح منطقه، بی‌نظیر توصیف کرده است.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد