سینما

1126
۵ عقرب ۱۳۹۵
نویسنده: صمد علی نوازش

ثریا مژگان چگونه هنرپیشه شد؟

ثریا مژگان هنرپیشۀ سابقه‎کار افغان میگوید در سال ۱۳۴۷ در سن ۱۲ سالگی به اثر علاقمندی خودش و تشویــق استادان هنر تیاتر، به این هنر رو آورده است. در ابتدا ثریا در لیسۀ مهری هرات علاوه بر آموزش درسهایش در نمایش‎نــامــههــا و برنـامــههای فرهنگی این مکتب نیز سهم گرفته و سپس توانسته است توجه استادان هنر تیاتر را به خود جلب کند. وی با ذکر نام الفت هروی، عبدالرحیم سرخوش و استاد تاجزی، این افراد را راهنما و مشوق خود در عرصۀ هنر تیاتر معرفی میکند. به گفتۀ خانم مژگان، زمــانیکــه وی تــوانــایــی‎اش را در هنر تمثیل ثابت ساخت، مورد توجه هنرمندان تیاتر قرار گرفت و پایش به تیاتر هرات ننداری کشیده شد. پس از آن، هنرمندی به نام استاد مددی، وی را به کابل دعوت می‎کند و به این ترتیب فعالیتهای هنری‎اش در رادیو کابل در بخش “پوهنه ننداری” شروع می‎شود.
هنرنمایی خانم مژگان تنها در بخش تمثیل خلاصه نــمی‎شـــود، بــلــکــه وی صــدایــش را در بخش آوازخوانی نیز آزموده است. مژگان مدعی است که آهنگ “ملا محمد جان” را برای بار اول او خوانده است:”اولین بار آهنگ ملا محمد جان را من خواندم که به گونۀ دوگانه خوانده شده است. در حدود ۱۴ تا ۱۵ آهنگ من در رادیو کابل ثبت شده است.”  ولی زمانی که خانوادۀ ثریا مژگان با آوازخوانی وی مخالفت میکنند، دیگر صدای وی در گلو خفه می‎شود و از آوازخوانی فاصله می‎گیرد، اما ثریا رضایت خانواده‎اش را برای ادامۀ کار در بخش تیاتر به دست می‎آورد. خانم مژگان انتقاد دارد که اکنون آهنگهای وی را کسان دیگر به نام خود ثبت کرده‎اند. او از استاد مهوش و خانم سلما گیله‎مند است و میگوید آنان با دوباره‎خوانی آهنگ “ملا محمد جان” برای شان شهرت کسب کردند، اما هرگز از وی به عنوان اولین آوازخوان این آهنگ یاد نکرده‎اند.  ثریا مژگان میگوید آهنگ دیگرش با نام “مه میچرانم رمه را” جواد غازی یار به نام خود ثبت کرده است، در حالی که کمپوز این آهنگ از استاد ساحر هراتی است.
این هنرمند ۵۵ ساله با انتقاد از وضعیت امروزی جامعه مــیگــویــد در گذشته برای دختران آزادی بود و دختران بسیار آزادانه میتوانستند در نمایش‎نامهها کار کنند، اما با شروع جنگهای داخلی در کشور، دیگر زنان روز خوش را ندیدند:”در گذشته چشمها پاک بود و کسی به شخصیت، کار و طریقۀ پوشش دختران کاری نداشت، اما بعد از آن که جنگ در کشور در گرفت، دیگر زنان روز خوب را ندیدند.” ثریا مژگان در برخی فلمها نیز نقش بازی کرده است. وی از بازی در فلم “خاله پیشو” که در تلویزیون صبا تهیه شده است، مثال میدهد، اما خانم ثریا مژگان بیشتر در بخش تیاتر کار کرده که به گفتۀ خودش در بیش از ۵۰۰ نمایش‎نامه نقش بازی نموده است. ثریا در نمایش‎نامههای خارجی نیز اشتراک کرده است. وی دو بار به روسیه و یک بار به فرانسه به خاطر اجرای نمایش سفر کرده است. اولین نمایش‎نامۀ وی با نام”خواهر خوانده” است که نویسندۀ آن عبدالرحیم سرخوش میباشد.
در نمایش‎نامه‎های معروفی که خانم مژگان کار کرده است، شامل “بهار و خزان عشق” از عــبدالــرحیم سرخــوش،”بی‎باک” از استاد بیسد، “من بمیرم تو نمیری”، “دربند” که در تاجکستان نمایش داده شده و “سیمرغ” که در آن نقش یک شاهدخت را بازی کرده است، می‎باشد. ثریا مژگان با آن که عمدتاً هنرپیشه بوده است، اما می‎گوید که خودش نیز دو نمایش‎نامه را در تیاتر ملی نوشته و دایرکتری کرده است. این هنرپیشۀ سابقه‎کار میگوید همیشه در کار هنری‎اش صادق بوده است، ولی در زندگی از لحاظ مالی نتوانسته پیشرفت کند.
او مدت‎ها است در یک خانۀ بسیار قدیمی زندگی میکـند. تــوصــیۀ ثــریــا مژگان به جوانانی که جدیداً به هنر تیاتر رو میآورند این است که “در کار هنری صادق و پاک باشند، هنرپیشگی برای اصلاح جامعه است، اصلاحات را باید از خود شروع کرد.” به گفتۀ وی، در صورتی که یک هنرمند خودش نفس پاک نداشته باشد، هرگز هنر وی به قلب مردم راه نمییابد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد