تحلیل

605
۱ سنبله ۱۳۹۴
نویسنده:

بي‌كاري و فقر مردم را مجبور به ترك كشور كرده است

با تحولات سیاسی اخیر در حکومت و افزایش ناامنی‎ها در کشور وضعیت اقتصادی و منابع عایداتی مردم به شدت آسیب دیده و کم‎تر کسی را می‎توان یافت که از کاهش درآمد و یا قطع منابع عایداتی شان شکایت نداشته باشد. از سویی هم، با کاهش کمک‎های خارجی تعداد زیادی از انجوهای وابسته به کمک‎های خارجی به سقوط مواجه گردیده و کارمندان شان به جمع بیکاران پیوسته‎اند.  در این میان برخی از افغان‎هایی که منابع ثابت اقتصادی ندارند حتی مجبور شده‎اند مال و اموال خانه و زندگی شان را بفروشند تا بتوانند مخارج روزمره زندگی خود را تهیه کنند. برخی از خانواده‎ها حتی با فروش اجناس خانه خود آماده خارج شدن از کشور می‎‏گردند.
بر اساس معلوماتی که وزارت کار و امور اجتماعی ارائه می‎دهد و آمار جدیدی که از طرف ریاست عمومی احصائیه مرکزی به نشر سپرده شده است، ۲۵ درصد از عموم نفوس واجد شرایط کار در کشور بیکار و کم‎کار هستند که ۱۷ درصد آن افراد کم‎کار و ۸ درصد دیگر مطلق بیکار می‎باشند. در کنار این ۹ ملیون نفر در افغانستان که ۳۶ درصد نفوس کشور را تشکیل می‎دهند، زیر خط فقر زندگی می‎کنند و شش ملیون دیگر نزدیک به خط فقر می‎باشند که در مجموع ۱۵ ملیون نفوس کشور  فقیر هستند.
از سوی دیگر با کاسته شدن کمک‎های خارجی در افغانستان اخیراً تعدادی از انجوهای وابسته به این کمک‎ها دروازه‎های شان را بستند و لوازم و وسایل شان هم به دسترس کهنه‎فروشان قرار گرفت.  کارشناسان مسایل اقتصادی، سقوط انجوها را سبب افزایش بیکاری و بالا رفتن سطح فقر در جامعه عنوان کرده و می‎گویند که مردم با افزایش فقر مجبور می‎شوند دارایی‎های خود را به فروش رسانیده و صرف مخارج روزمره شان کنند. اما از نظر آن‎ها، در صورتی که وضعیت بیکاری ادامه یابد این مشکل می‎تواند به روحیه مردم تأثیر منفی گذاشته و سبب گردد تا خانواده‎ها تصمیم به خارج شدن از کشور بگیرند.
طبق معلومات وزارت اقتصاد ۱۹۵۰ انجوی داخلی و خارجی در وزارت ثبت و راجستر شده که از این جمله ۱۶۷۵ انجوی داخلی و ۲۷۵ انجوی خارجی می‎باشد. از این میان، به تعداد ۳۹۰ انجوی داخلی و خارجی در سال ۲۰۱۴  نظر به تصمیم کمسیون عالی ارزیابی توسعه و انحلال وزارت اقتصاد در مرکز و ولایات منحل اعلان شده است.
شدت گرفتن جنگ در نقاط مختلف کشور میان گروه‎های مسلح مخالف دولت و نیروهای دولتی از دیگر عواملی است که هزاران خانواده را با فقر دست و گریبان ساخته. اقدامات وحشتناکی مانند سربریدن و آدم‎ربایی و انواع خشونت‎های دیگر نیز باشنده های دیگر نقاط کشور را نگران ساخته سات. اوضاع امنیتی حتی در پایتخت و شهرهای بزرگ کشور قابل اعتماد مردم نیست؛ زیرا حملات انتحاری و انفجارهایی که در داخل شهرها رخ می‎دهد باعث شده است تا شهرنشینان نسبت به امنیت و ثبات در کشور بی‎اعتماد شوند. بنا بر مسوولین حکومت وحدت ملی است تا راهکاری را هرچه زودتر برای مبارزه با ناامنی، فقرو بیکاری روی دست گیرند و اعتماد از دست رفته مردم را به آنان بازگردانند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد