اجتماعی

1121
۲۱ جوزا ۱۳۹۶
نویسنده: معروف عطایی

بهره کشی جنسی از زنان متکدی

شماری از شهروندان هرات از افزایش جمعیت زنان و دختران متکدی در سطح شهر این ولایت نگران هستند و می‎گویند در برخی موارد از متکدیان زن بهره‎کشی جنسی صورت می‎گیرد. به گفته این شهروندان، برخی از این گدایان وقت و ناوقت در محلات مختلف دست به گدایی می‎زنند که خطرات زیادی، از جمله سوء استفاده‎ جنسی، آن‎ها را تهدید می‎کند. این شهروندان هرات از مسوولان امور می‎خواهند در مورد جمع‎آوری زنان و دختران متکدی از سطح شهر این ولایت هر چه عاجل دست به کار شوند.
با این حال، مسوولان ریاست کار و امور اجتماعی ولایت هرات با تأیید ادعای شماری از مردم این ولایت در پیوند به سوء استفاده جنسی از این زنان می‎گویند در سال جاری، چندین مورد سوء استفاده جنسی از دختران و زنان متکدی به این اداره گزارش شده است. نعیم صابر، مسوول بخش تأمینات اجتماعی ریاست کار و امور اجتماعی هرات، در یک مصاحبه اختصاصی به کلید گفت هم اکنون ده‎ها زن و دختر متکدی که اکثراً بین سنین ۸ تا ۱۸ سال قرار دارند، در این ولایت دست به گدایی می‎زنند. به گفته صابر، برای نزدیک به ۷۰ درصد گدایان در هرات، تکدی‎گری به یک شغل تبدیل شده و اکثریت آن‎ها از بیجاشدگان داخلی هستند. صابر می‎گوید که این اداره در تلاش است تا این گدایان را از روی بازار جمع‎آوری کند.
از سویی هم، جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات، در یک مصاحبه اختصاصی به کلید گفت برای برخی از این افراد، تکدی‎گری به یک شغل پردرآمد مبدل شده که قرار است اداره محلی هرات برای شناسایی این افراد اقداماتی را روی دست گیرد. وی اما توضیح نداد که این اقدامات شامل چه کارهایی می‎شود و چه زمانی عملی خواهد شد.
محبوبه جمشیدی، رییس امور زنان ولایت هرات، نیز از افزایش شمار زنان و دختران متکدی در ولایت هرات ابراز نگرانی کرده و تأکید دارد که اگر مسوولان امور در این مورد کاری نکنند، موارد سوء استفاده جنسی از این زنان با گذشت هر روز بیشتر خواهد شد.
مردم می‎گویند که شماری از خانواده‎ها در شهر هرات به صورت گروهی به تکدی‎گری روی آورده‎اند. این خانواده‎ها حتا در بدل به دست آوردن شغل مناسب هم حاضر نیستند از تکدی‎گری دست برداشته و در مشاغل قانونی مصروف کار شوند. با این حال، چه اقداماتی باید از سوی دولت صورت گیرد تا تکدی‎گری در جامعه ما از بنیاد برافتد؟
علی‎احمد کاوه، استاد پوهنتون هرات، معتقد است که ایجاد زمینه کار، رشد اقتصاد ملی و رفع مشکلات اقتصادی خانواده‎ها، راهکارهایی است که به برچیدن بساط گدایان کمک می‎کند. از دید او، شماری از گدایان به دلیل آن که حتا یک قرص نان خشک هم در دسترخوان ندارند، به گدایی روی آورده و از این طریق امرار معاش می‎کنند. کاوه تأکید داشت در صورتی که با متکدیان حرفه‎یی در چهارچوب قانون برخورد و برای گدایان واقعی نیز زمینه اشتغال فراهم شود، دیگر شاهد جمعیت انبوهی از گدایان در سطح شهر هرات نخواهیم بود.
اما آیا حکومت برای اشتغال‎زایی و فقرزدایی برنامه/ برنامه‎هایی روی دست دارد؟ شماری از شهروندان هرات می‎گویند تا هنوز شاهد اجرای برنامه‎ای از سوی حکومت در بخش اشتغال‎زایی نبوده‎اند و برای برچیدن بساط فقر از میان مردم هم کاری از سوی حکومت انجام نشده است. آن‎ها می‎گویند در صورتی که حکومت دست از بازی با شعار بر ندارد و عملاً در بخش اشتغال‎زایی و فقرزدایی دست به کار نشود، مسلم است که جمعیت گدایان با گذشت هر روز بیشتر شده و راه برای سودجویی و سوءاستفاده از مجبوریت آن‎ها بازتر خواهد شد. این شهروندان هرات از حکومت می‎خواهند بدون تأخیر و تعلل و هرچه عاجل به خاطر جمع‎آوری گدایان حرفه‎یی از سطح شهر هرات اقدام کند و همچنان برای متکدیان واقعی نیز زمینه اشتغال را فراهم سازد، تا بدین ترتیب وضعیت اقتصادی آن‎ها بهبود یافته و از بروز مشکلات اجتماعی بیشتر پیش‎گیری شود.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد