اجتماعی

1290
۷ جوزا ۱۳۹۶
نویسنده: سمیه ولی‌زاده

بهره‌کشی جنسی از مهاجران دیپورتی

مهاجران افغان مقیم ایران برای پرداخت “تکس شهری” به دولت این کشور وادار به تن‎فروشی می‎شوند. این ادعا را ملکه رسولی، مسوول بخش حمایت از کودکان کمیسیون مستقل حقوق بشر در هرات، مطرح می‎کند. خانم رسولی می‎گوید مهاجران افغانی که در ایران به سر می‎برند، علاوه بر آزار و اذیت و شکنجه، مورد سوء استفاده جنسی پولیس نیز قرار می‎گیرند. به ادعای او، بعضی از مهاجران، برای تأدیه “تکس شهری”، مورد بهره‎کشی جنسی قرار گرفته و توسط پولیس وادار به تن‎فروشی می‎شوند. وی همچنان می‎گوید همزمان با اعمال طرح تازه دولت ایران مبنی بر اخراج مهاجران افغان از طریق مرز میلک نیمروز، مشکلات این مهاجران دو برابر شده است. خانم رسولی افزود که مهاجران افغان، به‎ویژه کودکان مهاجر، بنابر مشکلاتی که در مرز میلک موجود است، توسط قاچاقچیان انسان، دوباره به ایران برگردانده می‎شوند.
مدت چهار ماه است که پولیس ایران، به دلایل نامعلومی، مهاجران افغان را از مسیر مرز میلک به افغانستان دیپورت می‎کند؛ مسیری که دشواری‎های زیادی را برای مهاجران رد مرز شده به همراه دارد. در میان مهاجران دیپورتی، کودکان نیز شامل هستند. خانم رسولی می‎گوید حدود ۴۵ درصد از کودکان رد مرز شده افغان سرپرست ندارند و مورد آزار جنسی قرار می‎گیرند. این مسوول کمیسیون مستقل حقوق بشر خاطرنشان ساخت که روزانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ کودک بی‎سرپرست افغان از ایران دیپورت و وارد نیمروز می‎شوند. به گفته ملکه رسولی، بیشتر این کودکان بین سنین ۱۰ تا ۱۵ سال قرار دارند.
خانم رسولی می‎گوید با شروع دیپورت مهاجران افغان توسط دولت ایران از طریق مرز میلک، مشکلات مهاجران در این مرز، دو برابر شده است. وی ضمن انتقاد از بی‎توجهی دولت افغانستان در این زمینه، تأکید داشت که میزان کمک‎های بشردوستانه نهادهای بین‎المللی نیز در مرز میلک محدود است.
این تنها کودکان دیپورتی نیستند که هنگام اخراج توسط پولیس ایران مورد آزار جنسی قرار می‎گیرند، بلکه زنان بی‎سرپرست افغان نیز هنگام دیپورت با چنین مشکلی روبه‎رو هستند. مدیر حقوق ریاست امور زنان ولایت هرات می‎گوید که دیپورت مهاجران افغان از طریق مرز میلک مشکلات زیادی دارد؛ از تهدیدات امنیتی گرفته تا دشوارگذر بودن راه و نبود جای مناسب در خود این مرز. سمیه طاهری با اشاره به مشکلات زنان دیپورتی در مرز میلک گفت که حتا شماری از این زنان بنابر مشکلاتی که در این مرز موجود است، مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‎اند. او گفت که آن‎ها شکایت‎هایی را نیز در این زمینه ثبت کرده‎اند. خانم طاهری تصریح کرد که هم اکنون گفتگوها میان دولت‎های افغانستان و ایران جریان دارد تا مسیر اسلام‎قلعه هرات دوباره بر روی مهاجران اخراجی باز شود.
ریاست مهاجران و عودت کنندگان هرات نیز تأیید می‎کند که مهاجران افغان، هنگام اخراج، توسط پولیس ایران، مورد شکنجه و آزار جنسی قرار می‎گیرند. احمدجاوید نادم، رییس اداره مهاجران و عودت کنندگان هرات، می‎گوید حالا گفتگوها میان دو کشور جریان دارد تا پس از این مهاجران افغان تنها از مرز اسلام‎قلعه به افغانستان برگردانده شوند. نادم می‎گوید در گذشته بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر از طریق مرز اسلام‎قلعه به افغانستان دیپورت می‎شدند که بیشتر آن‎ها باشندگان حوزه غرب کشور بودند. او همچنان افزود که دولت ایران اخیراً “تکس خروجی” مهاجران افغان را از ۵۰ هزار تومان به ۵۰۰ هزار تومان افزایش داده است.
مهاجرانی که از طریق مرز میلک نیمروز دیپورت شده‎اند، مدعی هستند که هنگام خروج از خاک ایران، تمام پول و دار و ندار شان توسط پولیس این کشور، به بهانه “تکس شهری”، ضبط می‎شود. این مهاجران می‎گویند که آن‎ها، پس از رسیدن به مرز میلک، توان پرداخت کرایه موتر را برای رسیدن خانه‎های شان در افغانستان ندارند.
خواستیم در این باره با مسوولان کنسولگری ایران در هرات نیز گفتگو کنیم اما با تماس‎های مکرر موفق به این کار نشدیم. اما پیش از این محمدرضا بهرامی، سفیران ایران در افغانستان، وعده داده بود که تقاضای دولت افغانستان مبنی بر بازگشایی مرز اسلام‎قلعه بر روی مهاجران دیپورتی افغان را با دولت متبوعش شریک خواهد کرد؛ وعده‎ای که هنوز عملی نشده و دولت افغانستان هم در این خصوص حرف تازه‎ای به میان نیاورده است.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد