خبرهای داخلی

415
۲۳ عقرب ۱۳۹۶
نویسنده: کلید

برگزاری نشست بین‌المللی تجاری افغانستان در حاشیه نشست ریکا

نشست بین‌المللی تجاری افغانستان در «عشق‌آباد» با حضور مقامات ارشد ۲ کشور در «عشق‌آباد» آغاز شد.

این نشست ساعتی پیش در سالون کنفرانس هوتل «آرچابیل» عشق‌آباد با حضور معاون رئیس جمهور  ترکمنستان و بانوی اول افغانستان آغاز به کار کرد.

رولا غنی، بانوی اول کشور از برگزاری نشست مذکور و نیز همایش تجار زن افغانی و منطقه، گفت که افغانستان از نظر موقیعت جغرافیایی در تقاطع آسیای جنوبی و آسیای مرکزی قرار دارد.

وی افزود که اخیرا در افغانستان نقش زنان و حضور آنان در امور اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، تجاری و اقتصادی رو به افزایش است و این موضوع در حالی است که در حال حاضر بیش از ۸۵۰ شرکت و واحد تولیدی مختلف در سراسر کشور توسط تجار زن مدیریت و سرپرستی می‌شود.

همایون رسا، وزیر تجارت و صنایع و عتیق‌الله نصرت، رئیس هیئت عامل اتاق تجارت و صنایع کشور نیز در سخنانی کوتاه بر اهمیت این نشست در زمینه پیشبرد روابط و همکاری‌های بین تجار و بخش خصوصی کشور با کشورهای منطقه تأکید کردند.

به گزارش فارس، “اورازمراد قربان‌نظراف”، معاون رئیس جمهور ترکمنستان در امور تجاری و روابط اقتصاد خارجی در مراسم افتتاحیه این نشست که در حاشیه نشست «ریکا» برای افغانستان برگزار شد، گفت: این یک فرصت مناسب برای بررسی ظرفیت و چگونگی توسعه و گسترش روابط و همکاری‌های اقتصادی و تجاری کشورهای منطقه با افغانستان می‌باشد.

وی افزود: گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری با افغانستان یکی از اولویت‌های دولت ترکمنستان است و عشق‌آباد قصد دارد در آینده نیز مناسبات خود را از جمله تعاملات اقتصادی، تجاری، انتقال برق و صادرات فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی را به این کشور بیش از پیش افزایش دهد.

معاون رئیس جمهور ترکمنستان در بخش دیگری گفت: ترکمنستان از نظر ترانزیت و حمل و نقل کالا در منطقه از موقیعت جغرافیایی، اجتماعی و اوضاع  سیاست مناسبی برخوردار می‌باشد و این کشور با توجه به این مزیت قصد دارد به بازار صادرات خود تنوع بخشد.

وی افزود: ترکمنستان در این زمینه از طرف افغانستان نیز دعوت می‌کند که با تشکیل شرکت‌های مشترک همکاری فعال اقتصادی و تجاری داشته باشیم.

در همین حال، دوران  اورازمراداف، وزیر تجارت و روابط اقتصاد خارجی ترکمنستان نیز بر اهمیت روابط و همکاری با افغانستان تأکید کرده و گفت: هم اکنون در خاک ترکمنستان ۹۴ طرح مختلف به ارزش ۳۷ میلیون دالر توسط شرکت‌های افغانستانی رسما ثبت شده است.

او افزود که در سال‌های اخیر حجم مبادلات تجاری بین ترکمنستان و افغانستان بالغ بر ۲۰ درصد رشد یافته و هم اکنون حجم مبادلات تجاری بین ۲ کشور بالغ بر ۵۱۳ میلیون دالر برآورد می‌شود.

در پایان روز اول نشست مذکور در عشق‌آباد که در آن تعداد زیادی از صاحبان و نمایندگان شرکت‌های معتبر افغانستان حضور داشتند، ۷ سند همکاری شرکت‌های افغان با اتحادیه تجار و صاحبان صنایع ترکمنستان امضا شد.

قرار است بعد از ظهر امروز نمایشگاه تجاری شرکت‌های افغانستان و منطقه نیز در حاشیه نشست ریکا در محل مرکز تجاری «میزان» آغاز به کار کند.

گفتنی است که بخش اصلی هفتمین کنفرانس همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای برای افغانستان (ریکا) از فردا در محل هوتل «یلدیز» عشق‌آباد با حضور مقامات ارشد دولت ترکمنستان، افغانستان و کشورهای منطقه و سازمان‌های بین‌المللی و منطقه  برگزار خواهد شد.

قرار است صلاح‌الدین ربانی، سرپرست وزارت امور خارجه نیز در مراسم افتتاحیه این نشست اشتراک کند.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد