اقتصادی

785
۲ جوزا ۱۳۹۶
نویسنده: عالیه فرزان

ایجاد انجمن‌های آبیاری برای مدیریت آب‌های زراعتی

وزارت زراعت و آبیاری، به منظور ایجاد هماهنگی میان دهقانان و وزارت زراعت، پروژه‌یی را تحت عنوان انجمن‌های آبیاری روی دست گرفته‌است.
این وزارت هم‌چنان ایجاد این انجمن‌ها را برای جلوگیری از ضایعات آب هنگام آبیاری، توزیع عادلانه‌ای آب برای دهقانان، مدیریت آب‌های زراعتی، حل منازعات بالای آب و همکاری با میرآب‌ها موثر می‌داند.
اسدالله ضمیر، وزیر زراعت و آبیاری، با توجه به نقش موثر آب بر زراعت، می‌گوید: “ایجاد انجمن‌های آبیاری به خاطر جلوگیری از سوء استفاده از آب‌های زراعتی و محافظت از تاسیسات آبی، نقش موثر را بازی خواهد کرد.”
وزارت زراعت هم‌چنان برای ارتقای ظرفیت دهقانان، برنامه‌های آموزشی کشاورزی را برای بیش از سیزده هزار دهقان در زون‌های مرکز، شمال، شرق، شمال‌شرق و غرب کشور در نظر گرفته‌است.
پرویز احمد ناصری، مسوول انجمن‌های آبیاری، از ایجاد ۴۰۰ انجمن به ارزش ۲۵ ملیون دالر که نزده هزار هکتار زمین را آبیاری می‌کند، خبر می‌دهد.
ناصری، می‌گوید: “این وزارت در نظر دارد که ۳۰۰ انجمن آبیاری را که مشمول ۲۰۰ شبکه‌ دیگر می‌شود تا سه سال آینده ایجاد کند.”
به گفته‌ای وی، این انجمن‌ها ظرفیت آبیاری ۴۰ هزار هکتار زمین خواهد داشت.
ناصری، می‌افزاید: “هزینه‌ای بخش دوم این پروژه که بالغ بر ۴۵ ملیون دالر می‌گردد، از سوی بانک جهانی و USAID یا کمک‌های بشردوستانه ایالات متحده امریکا پرداخته می‌شود.”
به باور وزارت زراعت، با ایجاد این چنین انجمن‌ها سهولت در کار دهقانان ایجاد شده‌است.
شماری از دهقانان با ابراز خوشی از ایجاد این انجمن‌ها می‌گویند: ایجاد انجمن‌های آبیاری ۵۰ درصد مشکل آنان را حل ساخته‌است.”
سلطان احمد، یکی از دهقانان ولسوالی پغمان کابل می‌گوید: “پنجاه فیصد مشکلات ما با ایجاد انجمن‌ها حل شده و ما مدت چهار سال می‌شود که عضویت انجمن آبرسانی را کسب کرده‌ایم.”
سید احمد، یک تن دیگر از دهقانانی که عضویت انجمن آبرسانی را کسب کرده‌است، می‌گوید: با ایجاد این انجمن‌ها، برای آبیاری وقت کمتر را صرف می‌کنند، چون اکنون جوی‌ها و کانال‌های آبرسانی از نو ساخته شده‌است.
با این حال، وزارت زراعت و آبیاری، ایجاد انجمن‌های آبیاری را برای ارتقای ظرفیت دهقانان و هم‌چنان ایجاد سهولت در کار آبیاری موثر می‌داند و باور دارد که با در دست گرفتن این پروژه زمینه‌ای کار و زندگی مرفع برای مردم به ویژه دهقانان ایجاد می‌شود و از مهاجرت‌های غیر قانونی و هجوم مردم ولایت نشین به شهر‌های بزرگ پیشگیری شود.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد