اقتصادی

1342
۱۹ دلو ۱۳۹۵
نویسنده: سمیه ولی‎زاده

افزایش درآمد گمرکی در هرات و فراه

اموال تجارتی که از ایران به افغانستان قاچاق می‎شود، تأثیر منفی روی میزان درآمد ادارات گمرکی در ولایت‎های هرات و فراه گذاشته است. به گفته مسوولان محلی در این دو ولایت، در صورتی که اموال تجارتی از بنادر رسمی وارد کشور شود، میزان درآمد ادارات گمرکی در ولایت‎های هرات و فراه تا سطح ۴۰ درصد بلند خواهد رفت. آن‎ها می‎گویند در حال حاضر، بخش بیشتر کالاهای قاچاقی از طریق منطقه “کلاته نظر” وارد کشور می‎شود. کلاته نظر، منطقه مرزی میان افغانستان و ایران در ولسوالی شیندند هرات است.
محمدانور رحمانی، سرپرست ریاست گمرک هرات، می‎گوید در کنار ورود قاچاقی اموال تجارتی، فساد اداری و کمبود کدرهای مسلکی از دیگر مشکلات گمرک این ولایت است. رحمانی اما افزود با وجود این مشکلات، در سال مالی گذشته (سال مالی ۱۳۹۵)، ۱۲ درصد در درآمد ریاست گمرک هرات افزایش به مشاهده می‎رسد.
از طرف دیگر، مقام‎های محلی در ولایت فراه، می‎گویند در سال روان خورشیدی، میزان واردات اموال تجارتی از طریق بنادر این ولایت، ۳۵ درصد کاهش داشته است. محمدآصف ننگ، والی فراه، به کلید گفت که عمده‎ترین عامل این مشکل، افزایش تهدیدات امنیتی و تشدید جنگ در این ولایت بوده است. ننگ اما خاطرنشان ساخت که امسال با وجود کاهش در میزان واردات کالا از طریق بنادر تجارتی فراه، درآمد گمرک این ولایت ۲۰ درصد افزایش داشته است. او توضیح داد که پیکار آن‎ها برای مبارزه با فساد اداری در بنادر تجارتی و اداره گمرک فراه نتیجه مثبت در پی داشته و عمده‎ترین عامل افزایش در درآمد این گمرک به حساب می‎آید.
والی فراه می‎گوید که گمرک این ولایت در جریان امسال، ۴ ملیارد و ۶۰۰ ملیون دالر عاید داشته است. او درباره میزان درآمد گمرک فراه در سال گذشته آمار مشخصی ارایه نکرد. ننگ اما افزود که امسال سطح فساد اداری در بنادر تجارتی و گمرک فــراه کـاهش یافته است. به گفته وی، در سال جاری خورشیدی، به ۱۲ دوسیه فساد اداری در بنادر تجارتی و گمرک این ولایت رسیدگی شده است.
از سویی هم، جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات، از عزم جدی حکومت محلی این ولایت در راستای مبارزه با فساد اداری در گمرک هرات سخن می‎زند. فرهاد می‎گوید از میان ۱۲۰ مامور دولتی که امسال به ظن دست داشتن در فساد اداری بازداشت شده‎اند، بیش از ۱۰ نفر آن‎ها کارمندان اداره گمرک هرات اند.
برخی از تاجران و سرمایه‎گذاران در ولایت هرات، از وجود فساد گسترده و کاغذپرانی در اداره گمرک این ولایت انتقاد می‎کنند. این تاجران و سرمایه‎گذاران مدعی هستند که گمرک هرات در انحصار یک حلقه بزرگ از مافیای اقتصادی قرار دارد. احمدسعیدعظیمیان، رییـس دارالانشــای اتـاق‎های تجارت و صنایع هرات، می‎گوید اموال تجارتی که به شکل قانونی وارد هرات می‎شود، در دیتابیس اداره گمرک این ولایت وجود ندارد. به ادعای وی، ماموران گمرک هرات، به دلیل همین مشکل، تعرفه‎های گمرگی را مطابق میل شخصی شان تعیین نموده و محصولات گمرکی را جمع‎آوری می‎کنند.
با این حال، شماری از اعضای شورای ولایتی و آگاهان امور در هرات، می‎گویند که ادارات گمرکی کشور با سیسم‎ها و تکنالوژی مدرن در بخش بررسی و برآرود حجم و مقدار اموال تجارتی و وارداتی مجهز نیستند و این امر باعث شده که همه محاسبات براساس برداشت‎های ذهنی و غیرواقعی انجام شود. آن‎ها همچنان عدم مراعات قانون از سوی ماموران دولتی در ادارات گمرکی را از دیگر مشکلاتی می‎دانند که سبب هدر رفتن عایدات این ادارات شده و مشکلات متعـددی را نیــز فــرا روی تاجــران قرار داده است. نصیراحمد فرهمند از آگاهان امور در هرات، به این باور است که هنوز عزم و اراده قوی در نزد دولت برای ریشه‎کن کردن فساد اداری و همچنان ارایه خدمات بهتر در گمرکات و بنادر تجارتی کشور وجود ندارد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد