و مطالب دیگر

2343
۳۰ حمل ۱۳۹۵
نویسنده:

افتتاح نخستین پارک اسکی در بامیان

اولین پارک ملی اسکی افغانستان در تپه گنبدک مرکز بامیان افتتاح شد. در محفل افتتاح این پارک، همایون خیری، رییس فدراسیون تربیت بدنی و سپورت، گفت که بامیان مناسب‎ترین و بهترین مکان برای ورزش‎های زمستانی و یکی از امن‎ترین ولایت افغانستان می‎باشد. وی افتتاح این پارک را یک اقدام بزرگ در تاریخ ورزش کشور دانست و اعلام کرد: “بازی اسکی در این پارک که موقعیت آن خوب است، مناسب می‎باشد. ما در نظر داریم که بامیان را به عنوان مرکز ورزش‎های زمستانی و تابستانی انتخاب کنیم، تا تمام ورزشکاران ما بیایند در این جا ورزش کنند.”
رییس فدراسیون تربیت بدنی و سپورت همچنان گفت به زودی فدراسیون ملی اسکی در بامیان ایجاد می‎شود. همایون خیری علاوه کرد از بودجه فدراسیون تربیت بدنی و سپورت و یا از کمک‎های موسسات همکار، پارک ملی اسکی در بامیان را به شکل استندرد و معیاری می‎‏سازد.
مسابقات اسکی از شش سال پیش به این طرف در دامنه‎های پر برف کوه بابا در بامیان برگزار می‎شود. در این مسابقات زمستانی، علاوه بر ورزشکاران داخلی، اسکی‎بازان خارجی نیز اشتراک می‎کنند.
مقام‎های اداره محلی بامیان می‎گویند که ورزش اسکی در این ولایت کم کم نهادینه شده و به یک فرهنگ تبدیل شده است. محمدطاهر زهیر، والی بامیان، می‎گوید با افتتاح پارک ملی اسکی در این ولایت، صنعت گردشگری و اقتصاد محلی بامیان رشد خواهد کرد. وی افزود: “وقتی زمینه‎ها و سهولت‎های ورزشی فراهم شود و مکان‎های رسمی برای ورزش در بامیان وجود داشته باشد، طبعاً اسکی‎بازان خارجی و گردشگران بیشتری به این ولایت جذب خواهند شد. پارکی که امروز افتتاح شد، اولین پارک رسمی دولتی در رشته اسکی در سطح افغانستان است.”
در همین حال، ورزشکاران بامیانی از کمبود امکانات و عدم توجه مسوولان به بعضی از رشته‎های ورزشی، شکایت کرده و می‎گویند که ورزشکاران در این ولایت با مشکلات فراوانی روبه‎رو می‎باشند. عارفه اکبری، یکی از ورزشکاران اسکی در بامیان، می‎گوید: “ورزشکاران بامیان با مشکلات متعدد از جمله کمبود وسایل پیشرفته اسکی روبه‎رو هستند. این ورزشکاران وقتی برای انجام مسابقات به جایی سفر می‎کنند، ترانسپورت ندارند.”
از سویی هم، مسوولان فدراسیون ملی اسکی انتقاد ورزشکاران را می‎پذیرند و می‎گویند که نبود بودجه، دلیل اصلی کمبود امکانات ورزشی در کشور است. افضل نوری، رییس فدراسیون ملی اسکی در بامیان، همچنان تأکید دارد که باید فدراسیون تربیت بدنی و سپورت و کمیته ملی المپیک، برای رشد متوازن تمام رشته‎های ورزشی، به بخش اسکی نیز توجه کنند. وی افزود: “ایجاد پارک ملی اسکی، یکی از آرزوهای ورزشکاران این رشته بود که امروز به واقعیت پیوست و پارک ملی اسکی افتتاح شد. اما باید در جریان امسال در جستجوی دونر باشیم تا در زمستان پیش رو صاحب یک مکان ورزشی معیاری شویم.”
گفتنی است که از شش سال به این طرف مسابقات ملی و بین‎المللی اسکی در دامنه‎های کوه بابا، با اشتراک ده‎ها ورزشکار داخلی و خارجی برگزار می‎شود. در نتیجه درخشش اسکی‎بازان در این سال‎ها، قرار است دو تن از ورزشکاران بامیان به نمایندگی از افغانستان، در مسابقات بین‎المللی اسکی سال ۲۰۱۸ میلادی در کوریای جنوبی شرکت کنند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد