سیاسی

780
۲۷ جوزا ۱۳۹۶
نویسنده: سمیه ولی‎زاده

اظهارات متناقض درباره فعالیت داعش در غور

درباره حضور و فعالیت جنگجویان داعش در ولایت غور، اظهارات ضد و نقیضی وجود دارد. والی این ولایت می‎گوید که فعالیت داعش در غور رو به افزایش است و این گروه در حال سربازگیری از میان کودکان غوری است. مقام‎های نظامی و امنیتی در غور اما این اظهارات را تکذیب می‎کنند و مدعی هستند که سخن از فعالیت داعش در این ولایت، چیزی جز تبلیغات نیست. در این میان، کمیسیون مستقل حقوق بشر حوزه غرب، از سربازگیری داعش در این ولایت ابراز نگرانی کرده و از حکومت خواسته است مانع سربازگیری این گروه از میان کودکان شود.
محمدناصر خاضع، والی غور، هفته گذشته با بیان این که فعالیت داعش در این ولایت رو به گسترش است، تصریح کرد که این گروه در حال سربازگیری از میان کودکان غوری است. خاضع در یک تماس تلیفونی با کلید گفت که سربازگیران گروه داعش در ولایت غور، جنگجویانی هستند که با قطع روابطه شان با گروه طالبان، با گروه داعش بیعت کرده‎اند. وی افزود که این جنگجویان مدت پنج ماه می‎شود برای داعش در غور سربازگیری می‎کنند.
به گفته والی غور، داعش با تأمین مصارف زندگی شماری از خانواده‎ها در این ولایت، کودکان این خانواده‎ها را برای جنگ با نیروهای دولتی و حامیان بین‎المللی آن‎ها استخدام می‎کند. او از قریه‎ای با نام “رغسکن” در ولسوالی بالامرغاب نام برد که خانواده‎ها در این قریه حاضر شده‎اند در ازای پولی که از طرف داعش دریافت می‎کنند، کودکان شان را برای سربازی به صفوف این گروه بفرستند. خاضع گفت که هم اکنون شمار جنگجویان داعش در غور تا مرز ۷۰ نفر می‎رسد. او تأکید کرد که احتمال دارد با جذب کودکان در صفوف این گروه، رقم جنگجویان داعش در این ولایت افزایش یابد.
در همین حال، شماری از اعضای شورای ولایتی غور می‎گویند که کم‎توجهی دولت به مسایل مربوط به امنیت و همچنان ضعف نهادهای امنیتی باعث گسترش فعالیت داعش در این ولایت شده است. فضل‎الحق احسانی، رییس شورای ولایتی غور، با بیان این که داعش از گذشته‎ها در ولایت غور فعالیت داشت، دولت را به کم‎توجهی نسبت به حضور این گروه در غور متهم کرد. احسانی هشدار داد که اگر دولت برای مهار فعالیت داعش در این ولایت، گامی برندارد، امکان دارد این گروه از طریق غور به سایر ولایت‎های غرب کشور نیز رخنه کند.
همچنان معاون بخش نظارت از عملکرد پولیس در کمیسیون مستقل حقوق بشر حوزه غرب از پیوستن کودکان غوری به صفوف داعش شدیداً نگران است. محمود جامی می‎گوید که سربازگیری داعش از میان کودکان ضمن آن که مغایر قوانین متعارف جنگ است، سبب ضایع شدن حقوق بشری این کودکان نیز می‎شود. جامی با تأیید این که گزارش‎هایی از جنایات داعش در غور دریافت کرده‎اند، از دولت خواست مانع گسترش فعالیت این گروه در حوزه غرب شود.
اما به رغم این نگرانی‎ها، مقام‎های نظامی غور، می‎گویند که داعش در این ولایت حضور ندارد. عبدالروف احمدی، سخنگوی قومندانی زون ۶۰۶ انصار، به کلید گفت که خبرها درباره فعالیت داعش در غور، بی‎اساس و یک نوع تبلیغ است. او گفت که نیروهای دولتی برای سرکوب گروه‎های مسلح مخالف دولت بارها در حوزه غرب، به شمول ولایت غور، عملیات انجام داده‎ و مانع نفوذ داعش در این حوزه شده‏اند.
غلام مصطفا محسنی، قوماندان امنیه غور، نیز می‎گوید که گروه داعش در این ولایت حضور ندارد. محسنی تأکید دارد که خبر سربازگیری از میان کودکان در غور، تبلیغاتی بیش نیست. او گفت که نیروهای دولتی اجازه هسته‎گذاری برای داعش در غور را نخواهند داد.
غور یکی از ولایت‎های ناامن در حوزه غرب کشور است. سال گذشته ۳۳ فرد ملکی در این ولایت تیرباران شدند که مسوولیت آن را داعش به عهده گرفت. به عقیده مردم، سهل‎انگاری و بی‎کفایتی مقام‎های دولتی و همچنان وجود سلاح در نزد افراد غیرمسوول، زمینه هسته‎گذاری و فعایت داعش در غور را فراهم کرده است.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد